Ambulanta za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana je namenjena posameznikom in družinam, kjer se rak pojavlja pogosteje in kadar je genski izvid pomemben za načrtovanje zdravljenja rakave bolezni.
Dejavnost izvaja multidisciplinarni tim, ki ga sestavljajo zdravniki različnih specialnosti (klinični genetik, genetski epidemiolog, kirurg, radioterapevt, internist onkolog, ginekolog, radiolog, pediater,...), medicinska sestra, molekularni biolog in psiholog.
Če odgovorite na katero koli od spodnjih vprašanj z DA, je smiselno, da se posvetujete z osebnim zdravnikom glede napotitve na onkološko genetsko obravnavo:
Ali je bila pri vas ali pri katerem od vaših krvnih sorodnikov odkrita genetska okvara (oz. mutacija/patogena različica), ki je povezana z visoko ogroženostjo za raka?
Da/ne
Ali je bila pri vas ali pri katerem od vaših krvnih sorodnikov v prvem ali drugem kolenu (mama, oče, brat, sestra, stric, teta, dedek, babica, vaš otrok) postavljena katera od naštetih diagnoz: rak debelega črevesa ali rak telesa maternice pred 50. letom, rak dojk pred 50 letom, rak dojk na obeh dojkah, rak dojk pri moškem, rak jajčnikov, rak trebušne slinavke, metastatski rak prostate?
Da/ ne
Ali sta v vaši družini dva ali več sorodnika (oz. sorodnici) po isti krvni veji zbolela za rakom prostate ali rakom dojk (ne glede na starost ob diagnozi)?
Da/ne
Ali imate v vaši družini po isti krvni veji sorodnika (oz. sorodnico) z rakom debelega črevesja ali maternice (ne glede na starost ob diagnozi) in je po tej krvni veji prisoten še kateri izmed naštetih rakov: rak želodca, trebušne slinavke, jajčnikov, sečil, možganov, žolčnega sistema ali tankega črevesja?
Da/ne
V kolikor so v vaši družini prisotne druge diagnoze rakavih bolezni jih prosimo posredujte vašemu zdravniku, ki bo presodil glede ustreznosti napotitve na genetsko svetovanje (navedite sorodstveno vez in diagnozo raka in starost ob diagnozi).
MOŠKI
Na genetsko obravnavo je smiselno napotiti VSE bolnike z rakom dojk.
ŽENSKE
Na genetsko obravnavo je smiselno napotiti bolnico z rakom dojk, ki:
Na genetsko svetovanje je smiselno napotiti VSE bolnice z epitelnim, nemucinoznim karcinomom jajčnikov, jajcevodov ali primarnim peritonealnim seroznim karcinomom.
Na svetovanje ob negativni družinski anamnezi za rake NI smiselno napotiti bolnice z borderline tumorji jajčnikov ali mucinoznimi raki jajčnikov.
Posamezniki, ki so poslani na posvet v ambulanto za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana, ne opravijo nujno tudi genskega testiranja. Odločitev o testiranju sprejme multidisciplinarni tim na rednem mesečnem konziliju.
Na posvet je smiselno napotiti:
V Ambulanto za onkološko genetsko svetovanje Onkološkega inštituta Ljubljana lahko pacienta napoti osebni zdravnik ali zdravnik specialist, ki trenutno obravnava posameznika. Napotni zdravnik mora jasno navesti razlog napotitve in jo obrazložiti z vsaj enim od zgoraj naštetim kriterijem.
Na genski test so po posvetu poslani le tisti posamezniki, ki ustrezajo kriterijem za testiranje (po sklepu multidisciplinarnega konzilija onkološkega genetskega svetovanja Onkološkega inštituta Ljubljana in testiranja).
© Europa Donna | Izdelava spletnih strani Positiva rešitve d.o.o.