Za genetsko testiranje se vsak posameznik odloča samostojno in svobodno. Obravnava v genetski ambulanti Onkološkega inštituta Ljubljana še ne pomeni, da bo posameznik moral opraviti genetsko testiranje.
Prednosti
Posamezniki, ki se zavedajo večje ogroženosti za nastanek rakave bolezni in vedo, da so nosilci mutacije na genih, ki so odgovorni za pojav dednega raka dojk in jajčnikov, lahko lažje in z večjo gotovostjo soodločajo pri programu kontrolnih pregledov in načrtovanju zdravljenja. Posameznikom, ki so bolj ogroženi za razvoj raka dojk in jajčnikov, svetujejo redne kontrole, ki se začno veliko prej in izvajajo bolj pogosto, kot velja za splošno populacijo. Po drugi strani pa lahko posamezniki, ki niso nosilci ogrožujoče mutacije, opustijo pogoste kontrolne preglede in preiskave ter druge preventivne ukrepe. Negativen izid testa lahko predstavlja olajšanje tako za preiskovano osebo kot za njene sorodnike.
Pomemben je tudi zdrav način življenja in sprememba življenjskih navad z namenom zmanjšanja ogroženosti za razvoj rakavih bolezni.
Za oceno ogroženosti pri posamezniku potrebujejo družinsko drevo z natančnimi podatki o zbolevanju posameznih družinskih članov za več generacij. V primeru, da ugotavljajo večjo ogroženost svetujejo genetsko testiranje (odvzem vzorca krvi) najprej najmlajšemu zbolelemu družinskemu članu, saj je pri njemu verjetnost prisotnosti genske okvare največja. Zaradi zanesljivejšega vrednotenja rezultatov testa je namreč pomembno najprej testirati, če je to seveda mogoče, že zbolelo osebo v družini. Če pri njej najdejdejo okvaro gena, pri ostalih preiskovanih sorodnikih pa ne, imajo slednji veliko manjšo verjetnost, da so nosilci okvarjenega gena (populacijsko).
Rezultati genetskega testa omogočajo natančnejšo oceno ogroženosti kot jo omogoča samo analiza osebne ali družinske anamneze. Z opravljenimi testi pridobijo včasih tudi informacije o verjetnosti za pojav nekaterih drugih zdravstvenih težav (ne zgolj rakavih obolenj).
© Europa Donna | Izdelava spletnih strani Positiva rešitve d.o.o.